На Волині триває процес реформування та модернізації системи професійно-технічної освіти області

Входження України до європейської спільноти вимагає докорінної модернізації наявної системи професійно-технічної освіти.

Вперше за багато років Планом пріоритетних дій Уряду на 2017 рік передбачено цілий розділ Розвиток людського капіталу, у якому особлива увага надається модернізації професійно-технічної освіти.

Питання щодо реформування та модернізації системи професійно-технічної освіти Волині у 2016/2017 навчальному році та завдання на 2017/2018 навчальний рік розглянуто 5 вересня 2017 року у місті Луцьку під час конференції педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів Волині.

В роботі взяли участь: голова Волинської облдержадміністрації Володимир Петрович Гунчик, заступник голови облдержадміністрації Світлана Євтихіївна Мишковець, керівники провідних підприємств області, керівники навчальних закладів та установ освіти, заступники директорів з навчально-виробничої роботи, методисти, головні бухгалтери, керівники інших органів виконавчої влади області.

За результатами проведення серпневої конференції Міністерства освіти і науки України та нарад у Кабінеті Міністрів України для обговорення на конференцію педагогічних працівників профтехосвіти Волині висунуто наступні питання:

- Фінансування професійно-технічної освіти Волині;

- Проблеми та перспективи формування контингенту учнів ПТНЗ;

- Регіональне замовлення;

- Оновлення змісту професійної освіти;

- Навчально-матеріальна база;

- Якість підготовки робітничих кадрів та організація навчально-виробничого процесу в ПТНЗ;

- Дистанційна освіта;

- Реформування професійно-технічної освіти області;

- Кадровий потенціал;

- Міжнародна співпраця закладів професійно-технічної освіти Волині;

- Управління навчальними закладами.

Конференцію відкрила начальник управління освіти, науки та молоді Волинської облдержадміністрації Людмила Володимирівна Плахотна. Вона першочергово проаналізувала ситуацію з фінансуванням професійно-технічних навчальних закладів у 2017 році.

Під час виступу Людмила Володимирівна відзначила, що у комплексі заходів з модернізації ПТНЗ, підвищення якості професійної освіти значна увага приділена оновленню змісту професійної освіти шляхом розроблення та впровадження державних стандартів ПТО. «Вивчивши міжнародний досвід організації ПТО, можемо стверджувати, що важливу роль в оновленні змісту освіти відіграють роботодавці, зокрема в розробці ДСПТО, навчальних планів, програм, оцінюванні під час проміжного та вихідного контролів», - підкреслила начальник управління.

Надзвичайно важливим чинником у підготовці робітничих кадрів є навчально-матеріальна база ПТНЗ, яка, відповідно до змін у виробництві, має постійно оновлюватись. Високий рівень підготовки конкурентоспроможного робітника можна забезпечити тільки на високоефективній техніці, обладнанні. «Професійно-технічна освіта Волині має суттєві напрацювання у сфері соціального партнерства, оскільки це є сучасним механізмом функціонування навчальних закладів, дає можливість залучити нові ресурси для проведення модернізації навчально-матеріальної бази, підвищити рівень кваліфікації педагогів, освоїти сучасні передові виробничі технології» - зазначила Людмила Плахотна.

Згідно з висновками експертів Європейського фонду освіти, однією із ключових проблем, яка вимагає негайного вирішення, є відсутність ефективного реагування системи ПТО на потреби економіки та ринку праці. Тому, у рамках експерименту, Міністерство освіти і науки України впроваджує елементи дуальної форми навчання у підготовку кваліфікованих робітників, що передбачає узгоджену взаємодію освітньої та виробничої сфери з підготовки спеціалістів певного профілю з урахуванням вимог роботодавців в рамках організаційно-відмінних форм навчання. Елементи дуальної системи уже використовують Володимир-Волинське ВПУ і ТзОВ «Гербор Холдінг» при підготовці робітників за професією «Оператор на автоматичних та напівавтоматичних лініях у деревообробленні». З 1 вересня 2017/2018 н. р. у рамках німецько-українського проекту «Партнерство у сфері професійної освіти в Україні» елементи дуальної форми навчання будуть впроваджені у Ковельському профліцеї з професії «Електрогазозварник» та Луцькому ВПУ». Нині професійно-технічна освіта Волині є активним учасником шести міжнародних проектів з налагодження соціального діалогу у сфері ринку праці, покращення професійної підготовки та профорієнтаційної роботи.

Надзвичайно важливим елементом реформування є здійснення модернізації структури, змісту й організації професійної освіти на основі компетентнісного підходу. Так, заступник голови Волинської облдержадміністрації Світлана Євтихіївна Мишковець поінформувала, що в області накреслено шляхи реформування професійно-технічної освіти та здійснюється їх реалізація. Розроблено та затверджено План розвитку професійно-технічної освіти Волинської області на 2017/2020 роки, відповідно до якого завершується робота щодо створення Ковельського центру ПТО, а також Нововолинського центру ПТО. На базі Луцького центру ПТО у січні цього року було відкрито Навчально-практичний центр сучасних швейних технологій і дизайну. В рамках міжнародного проекту Європейського Союзу «Покращення системи підготовки кадрів для потреб економіки Волинського субрегіону» до кінця 2017 року заплановано створення Центри забезпечення належної якості професійної освіти за галузевим спрямуванням у шести ПТНЗ Волині. Також в одинадцяти ПТНЗ області створені та працюють Центри професійної кар’єри.

Окреслюючи важливість реформування ПТО Волині, Світлана Євтихіївна наголосила, що спільними зусиллями та завдяки якісному проведенню накреслених реформ, поглибленню соціального партнерства будуть вирішені завдання, які стоять на шляху відтворення виробничого потенціалу регіону.

В обговоренні зазначених питань взяли участь:

Горбенко Юрій Мефодійович – директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації;

Романюк Роман В’ячеславович – директор обласного центру зайнятості;

Савчук Петро Петрович – ректор ЛНТУ, голова постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку, сім’ї, молоді, спорту та туризму;

Линдюк Андрій Олександрович – голова Маневицької РДА;

Наход Микола Іванович – член правління Асоціації кулінарів України, голова Волинського осередку організації;

Шатан Вікторія Михайлівна – керівник служби персоналу AT «СКФ Україна»;

Гомон Леонід Георгійович – завідувач Локачинської філії Оваднівського професійного ліцею;

Лейбик Олександр Володимирович – директор ПТУ № 27 м. Берестечка;

Приступа Валентина Іванівна – директор Нововолинського вищого професійного училища;

Шендюх Олена Степанівна – заступник директора з навчально-виробничої роботи Луцького центру професійно-технічної освіти.

На завершення роботи голова Волинської облдержадміністрації Володимир Петрович Гунчик проаналізував економічну ситуацію регіону й зазначив, що Волинь – це край аграрний, тому жоден бізнес не буде будувати тут великих промислових комплексів. «Професійно-технічні заклади при реформуванні повинні, передусім, враховувати кадрові потреби роботодавців, тоді можна гарантувати молоді працевлаштування», - підкреслив Володимир Петрович. Голова облдержадміністрації поставив завдання щодо подальшої активної роботи по створенню багатопрофільних професійних центрів та розкрив основні аспекти щодо перспектив розвитку професійно-технічної освіти Волині.

За результатами роботи учасниками конференції підведено підсумки та прийнято проект резолюції.

В рамках програми відбулися засідання профільних секцій.

Категорія: